V zimě to není legrace


Je tady podzim, přišel listopad a všichni řidiči ví, co je jejich povinností. Musí dát svému autu zimní obutí, přehodit pneumatiky na ty se zimním vzorkem a protože to musí provézt všichni řidiči, je potřeba se připravit na dlouhé fronty v pneuservisech nebo se dostatečně dopředu objednat.

Zimní pneumatiky musíte mít nazuté v období listopad až duben, ale můžete se bránit případné pokutě, pokud pojedete v den, kdy bude teplo a nebude připadat v úvahu, že by ten den nasněžila souvislá vrstva sněhu nebo že vznikne námraza. Něco jiného je ale, pokud pojedete na silnici, kde je značkou vyhrazeno, že musíte mít na autě zimní výbavu. V tom případě musíte mít přezuto na zimní pneumatiky, i kdyby bylo 20° nad nulou.

sněhové řetězy

A někdy dokonce zimní pneumatiky nestačí, někdy vám značka přikáže, že musíte mít při souvislé sněhové vrstvě nazuté sněhové řetězy nebo je musíte mít v kufru auta.

Sněhové řetězy na auto nejsou povinnou výbavou, ale pokud jste např. vášnivý lyžař a jezdíte autem do hor do lyžařských středisek, možná potkáte cestou dopravní značku, která vám přikáže, mít s sebou sněhové řetězy a věřte, že tato značka tam není jen tak pro zábavu. Bude-li cesta uježděná a bude-li prudčeji stoupat, budete rádi, že je můžete na své auto nasadit a nezůstanete viset někde v mrazu na nesjízdné cestě.

sněhové řetězy

Jezdit z zimě autem, to není moc příjemné, i když se v autě zatopíte a jste relativně v pohodlí. Venku se může rychle změnit počasí a sněhové závěje nebo bílá mlha, to jsou velké nepříjemnosti, které mohou nastat kdykoliv během vaší jízdy. Není od věci, když si na delší cestu autem přibalíte termosku s teplým čajem a něco k zakousnutí, to pro případ, že byste někde uvízli a museli čekat v autě delší dobu na odtah nebo vyproštění ze závěje. V zimě se na cestách může stát cokoliv.

Jste připraveni na cestování v zimě? Ne? Tak honem přezout na zimní pneumatiky.