Jak se starat o morčata


Než si vÅ¡ak morÄe pÅ™inesete domů, mÄ›li byste vÄ›dÄ›t, že péÄi o nÄ›j nesmíte zanedbávat. MorÄe je zvíře velmi Äistotné, a tak bude nutné, abyste takoví byli i vy a Äistili mu pravidelnÄ› jeho příbytek. Druhým vaším úkolem bude pravidelné pÅ™istÅ™ihování drápků, které Äas od Äasu zaÄnou pÅ™erůstat (pokud se k tomu sami neodhodláte, zajdÄ›te k veterináři). Ale nyní od zaÄátku – co si budete muset pÅ™ipravit, než si morÄe pořídíte?

MorÄe na zahradÄ›

Budete potÅ™ebovat klec, anebo menší akvárium. Bedýnka tak moc vhodná není, protože z ní morÄe po stranách nic nevidí. A tohle zvířátko je velmi spoleÄenské a zvídavé. Anebo spíš zvÄ›davé. RozhodnÄ› by nemÄ›l být příbytek morÄete ze dÅ™eva, aby se do nÄ›j nevsakovala moÄ. Dále si pÅ™ipravte, podestýlku, misky na krmení, napájeÄku, krmivo. Jako stelivo můžete použít dÅ™evÄ›né peletky, hobliny, dÅ™evitou vlnu, kukuÅ™iÄné stelivo, anebo ekologické stelivo Asan.

My jsme se dokonce na vlastní oÄi pÅ™esvÄ›dÄili, udÄ›láte-li v koutku domeÄku malý „záchůdek“, zaÄne je morÄe používat. Postupovali jsme takto: vypozorovali jsme kam moÄí a na to místo usadili nevysoký plastový rámeÄek na obrázky – a svÄ›te, div se, morÄecí toaleta byla na svÄ›tÄ›. Pak už staÄí jen dennÄ›, popřípadÄ› obden Äistit a mÄ›nit na „WC“ stelivo. Jakmile by totiž zapáchalo, morÄe je pÅ™estane používat. Jó, morÄata jsou moc chytrá zvířátka. A milá, a přítulná.

MorÄe a dítÄ›

MorÄatům vyhovuje, když je každý den nejen pochováte a pomazlíte, ale také se ráda probÄ›hnou, a to svým osobitým legraÄním způsobem. Rychle běží, otáÄí se smykem a běží zpÄ›t. Také vám ráda zalezou za triÄko a tam se uvelebí. Jen je pÅ™i volném pohybu hlídejte, aby nezalezlo nÄ›kam za nábytek, odkud nebude jiného úniku, než bytové zařízení odtáhnout a vytvoÅ™it morÄeti cestu ven.

Jako krmivo pro morÄe je dobré používat seno, trávu, mrkev, hlávkový salát a další listovou zeleninu, granule. Strava morÄete totiž musí mít dost vlákniny a vitamín C. Zvířátko si také obÄas rádo pochroupá kousek tvrdého chleba.