Proč se stále drží v oblibě šle neboli kšandy


Každý z vás bude pravděpodobně vědět, co jsou to šle, lidově řečeno kšandy. Velice často se s nimi setkáte v prvorepublikových filmech, protože bývaly každodenním průvodcem malých chlapců, kterým udržovaly na svém místě krátké či dlouhé kalhoty. Jak šel čas, trh postupně začaly zaplavovat i pásky, takže šle a pásky byly běžným sortimentem mezi oděvními doplňky. Oba typy kalhotových pomocníků se udržují v pozornosti zákazníků i dnes, i když na šle již zanevřelo mnoho lidí, a my bychom vám rádi připomněli, jaké výhody mají šle vůči páskům, abyste je i vy zbytečně nezatracovali:

chlapec v košili

Nepotřebujete poutka – ne každé kalhoty jsou opatřeny poutky, například sportovní modely tříčtvrtečních kalhot zavazované v pase na tkaničku. Jestliže ale potřebujete kalhoty udržet naprosto perfektně a bezpečně ve své přirozené poloze, aby vám nesjížděly pod pas, připněte šle a máte klid. Nemusíte se kvůli tomu škrtit tkaničkou, klidně ji můžete povolit.

šle na kalhotách

Zapínání v pase má svá úskalí – kalhoty zapínané v pase vlastně drží jen díky tomu, že si je v těchto místech pořádně utáhneme. Tím se ale omezí průtok krve do podbřišku, což může způsobit i závažné trávicí potíže. A že musí být pásek v pase stažen opravdu pevně, prokazuje fakt, že se kalhoty při chůzi zadrhávají o stehna, a tím se silou posouvají směrem dolů. Se šlemi se vám toto nepřihodí, ty jsou natolik pevné a zároveň pružné, že kalhoty nepadají, a vy se cítíte příjemně. Pas může být i zcela volný, nic vás neškrtí a neomezuje.

Šle uvnitř i vně – nevýhodou šlí je zřejmě to, že jsou vidět a vypadá to podobně, jako ženský podvazkový pás na spodním prádle. Esteticky přijatelnější je většinou pásek, a tak se to s těmi šlemi musí řešit elegantně. Na košili pod sakem vidět nejsou, ale u sportovního oblečení již ano, a tam se zas vyplatí navléknout šle na nátělník a tričko obléknout volně, aby nebylo zastrčené do kalhot a šle se tím zakryly.